Град се налази 26 км од ауто-пута Загреб - Београд, главног путног правца који спаја западну са источном и југоисточном Европом. Козарска Дубица је административно, политичко и културно сједиште дубичке регије, у последњих неколико година прогресивно се шири на исток и југоисток стварањем подручја за индустријску зону и нова градска насеља, Петра Пеције, Мораве и Ђолови. Град Козарска Дубица се налази на надморској висини од 104 m. Општина је претежно равничарског земљишта иако има и брдовитих подручја на сјеверозападним и сјевероисточним дијеловима општине који се надовезују на планине Козару и Просару. Смјештена је у доњем току ријеке Уне и средишњем току ријеке Саве. За дубичку регију карактеристично је обиље плодног земљишта. Око 60% укупне површине дубичке регије представља обрадиво земљиште.

уторак, 29. септембар 2015.

Народни херој мајор Милан Тепић

29.09.2015. - "Једанпут људи дају ријеч, она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко"


Једна је од најцитиранијих реченица у српском језику кад год се жели рећи понешто о херојству. Изрекао ју је мајор Милан Тепић из поткозарског села Комленца. С обзиром на историјски кратку дистанцу у односу на рат у коме је и Тепић херојски погинуо, водиле су се расправе о његовом подвигу, али званичних дилема није било - он је последњи одликовани херој Југословенске народне армије и први херој Републике Српске.

Дана 29. септембра 1991, у тридесетчетвртој години живота, у Бјеловару у Хрватској, погинуо је спасивши своје војнике, али и ко зна колико потенцијалних жртава оружја које је уништио жртвујући свој живот. У јулу, те године, мајор Тепић био је у централном складишту борбених средстава у селу Беденику код Бјеловара. По договору ЈНА, Унпрофора и тадашњих хрватских власти, евакуација касарне и војних објеката требало је да се деси 1. октобра. Међутим, касарна је под руководством потпуковника хрватских паравојних снага Јосипа Томшића нападнута док су у њој били војници и официри са преосталим члановима породица. Уз помоћ две хиљаде војника, касарна у којој није било воде ни струје данима, нападнута је и заузета. Тако је мајор био принуђен да се са војницима повуче у складиште.

Не желећи да препусти оружје из касарне “Војновић“, хрватским снагама, Тепић је својим војницима наредио повлачење на безбедну раздаљину од складишта. Према неким изворима, на то их је упозорио речима: „Војско, слушајте ме добро! Не знам колико ћемо моћи овако још да издржимо, усташе ће тек жестоко навалити и настојати да нас заскоче. Зато су пажљиви са ватром и избјегавају да ударе по складишту, и ово што ми имамо овдје је за њих више него драгоцјено. Кад дође тренутак, кад се више не буде могло издржати и кад дође мука до ока, тражићу да се удаљите на пристојну удаљеност од главног објекта. Да не замерате ми ако сам негде према неком погријешио, али хоћу двије ствари да урадим уз вашу помоћ. Да усташама не дам Беденик, и да ви останете живи. Нека неко од вас сачува мој ратни дневник.“

Кад су се војници обрели на довољној удаљености, а хрватска војска већ се приближила одредишту, минирао је складиште муниције са 170 тона експлозивних средстава и дигао га у ваздух. Осим њега, погинуло је званично 11, а незванично 200 нападача на касарну, који су се потом водили као нестали. Тако је Милан Тепић ушао у историју на сличан начин као и ресавски војвода Стеван Синђелић и његово херојство у каснијим народним препевима никако није могло да избегне такво поређење.

Његово наређење, међутим, није послушао војник на одслужењу редовног војног рока, Стојадин Мирковић, који је из оклопног транспортера дејствовао по непријатељу све док није погођен противоклопним пројектилом. У знак одмазде стрељан је и командир страже Ранко Стефановић.

Рођен у селу Комленац, надомак Козарске Дубице, 1957. године, Тепић се, иронично, школовао у Загребу на Војној академији. Радио је у Пожеги и Вараждину, а потом у Бјеловару. Имао је супругу Драгицу, ћерку Тању и сина Александра који је годинама након смрти свог оца и сам постао војно лице.

За тај јуначки чин мајор Тепић је одлуком Председништва Социјалистичке Федеративне Републике Југославије постхумно одликован Орденом народног хероја.

Њему у част, Република Српска је установила орден за посебне заслуге у рату.

Његово име носи 
 улица у Козарској Дубици, у Београду /општина Савски венац/, Бањалуци, Источном Сарајеву, Нишу, Бачкој Паланци, Бешки, Инђији, Кули, Лесковцу, Новом Саду /три улице/, Оџацима, Пироту, Смедереву, Сомбору, Сремској Митровици, Темерину, Великој Плани, Вршцу, Зрењанину, Теслићу, Градишци и у више других српских градова.

Мајор Тепић остаће упамћен по речима: "Једанпут људи дају ријеч, она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко".


https://www.youtube.com/watch?t=8&v=RBOJqMxEZeM

понедељак, 28. септембар 2015.

Golfom ganjao medvjeda na putu do Ljubije

Golfom ganjao medvjeda na putu do Ljubije
Golfom ganjao medvjeda na putu do Ljubije
NN
PRIJEDOR - Vožnja golfom dvojkom koja je trebala biti sasvim obično, rutinsko putovanje, za Dragomira Šabića (34), mještanina sela Tisovina kod Prijedora, pretvorila se prošle sedmice u nezaboravno iskustvo koje se ovih dana s ponekom šaljivom dosjetkom uveliko prepričava u ovom kraju.
Šabić kaže da je prošle sedmice u predvečerje krenuo prema obližnjoj Ljubiji. Na lokalnom putu poslije kraće vožnje  ispred sebe je ugledao čudnog pješaka- medvjeda.
-Bio je na nekih 30-tak metara od auta. I da ne povjerujete, uspravljen na zadnjim nogama, pješačio kao čovjek. Smanjio sam brzinu na nekih 40-tak kilometara i dugim svjetlima, paleći ih i gaseći, pokušao da ga otjeram. U jednom trenutku spustio se na sve četiri i počeo brzo trčati. Bježao je tako nekih 250 do 300 metara, nakon čega je skrenuo s puta i nestao na njivama- priča Dragomir.
Sve  vrijeme, koliko je trajalo „praćenje“, bio je spreman da se okrene, da gas i pobjegne u suprotnom pravcu.
-Da se okrenuo i krenuo prema meni, to bi i uradio. Znam da sam bio u autu, na sigurnom, al opet nije svejedno. Grdosija je to, viša od metra, baš  krupna u ramenima, teška po mojoj procjeni sigurno 300 kilograma.
U selu se malo šale na ovu moju priču, ali siguran sam da nema tog junaka kojeg ova slika ne bi bar malo uplašila- kaže Dragomir i dodaje da medvjeda u Tisovini, čak i po pričama starijih mještana, nikad nije bilo.
Ovaj njegov s lokalnog puta po priči mještana dva sata ranije viđen je u blizini  jednog domaćinstva.
Pod kruškom su ga ugledala djeca, desetogodišnji Vedran i njegova mlađa sestra Vedrana nako čega su uplašeni zvali majku Draganu Šabić koja nam je ispričala da se nezvan gost kratko zadržao na njivi, a potom otišao.
Za šetnju medvjeda po ovom kraju znaju i u mjesnoj zajednici. Ante Čavlović, presjednik savjeta MZ Gornja Ravska kod Prijedora kaže da će ovih dana do grada kako bi od Lovačkog Udruženja potražio savjet šta da rade.
-Pošteno, strahujemo, ali ne možemo sami ništa, ni na svoju ruku. Neka lovci odluče šta će s njim- kazao je Čavlović.
(NN/infoprijedor.com)

недеља, 27. септембар 2015.

Darko Banjac prešao u DNS, vodi odbor u Dubici

Kako Frontal nezvanično saznaje, narodni poslanik Darko Banjac izabran je za predsjednika opštinskog odbora DNS u Kozarskoj Dubici. 

 Banjac je u NSRS ušao sa liste SDS, a ovu stranku napustio je u drugoj polovini jula ove godine. Sa dvojicom poslanika koji su ranije napustili SDS, te još jednim poslaniko iz DNS Banjac je formiro Slobodni demokratski srpski klub, a zvanično je i njegov predsjednik. 

Iako poslanici SDSK ne negiraju da imaju kontakte sa DNS, do sada su negirali da će političko djelovanje nastaviti u toj stranci, premda je nakon izlaska poslanika Duška Ivića iz kluba DNS da bi postao potrebni četvrti član za formiranje SDSK, bilo više nego očigledno da je njihovo političko djelovanje usaglašeno sa DNS. 
Izvor: http://prijedor24h.com/index.php/politika/13493-darko-banjac-presao-u-dns-vodi-odbor-u-dubici