Град се налази 26 км од ауто-пута Загреб - Београд, главног путног правца који спаја западну са источном и југоисточном Европом. Козарска Дубица је административно, политичко и културно сједиште дубичке регије, у последњих неколико година прогресивно се шири на исток и југоисток стварањем подручја за индустријску зону и нова градска насеља, Петра Пеције, Мораве и Ђолови. Град Козарска Дубица се налази на надморској висини од 104 m. Општина је претежно равничарског земљишта иако има и брдовитих подручја на сјеверозападним и сјевероисточним дијеловима општине који се надовезују на планине Козару и Просару. Смјештена је у доњем току ријеке Уне и средишњем току ријеке Саве. За дубичку регију карактеристично је обиље плодног земљишта. Око 60% укупне површине дубичке регије представља обрадиво земљиште.

среда, 10. јул 2013.

Ugovori Telekoma Srpske i Siemensa nestali iz Vlade RS

DEJAN ŠAJINOVIĆ - 10.07.2013 09:00
BANJALUKA - Od svih ugovora koje je "Siemens" Austrija skopio sa "Telekomom Srpske" prije privatizacije u arhivima Vlade RS ostao je još samo jedan dokument, i to o nabavci rezervnih dijelova.
U Ministarstvu saobraćaja i veza RS su uspjeli pronaći samo zahtjev "Telekoma", koji je potpisao Željko Jungić, generalni direktor, tom ministarstvu da im da dozvolu za nabavku rezervnih dijelova od "Siemensa" Austrija. U sklopu tog dokumenta nalazi se i zahtjev resornog ministra Branka Dokića Ministarstvu finansija RS da odobri nabavku te opreme od "Siemensa" u visini od 31.800 evra. U Vladi nisu uspjeli pronaći ni originalni ugovor o telekomunikacionoj opremi niti aneks I, na osnovu kojih je Ministarstvo finansija odobrilo nabavku pomenute opreme.
U Ministarstvu saobraćaja i veza su nam rekli da je čudno što uz ovaj zahtjev nema tog ugovora iz kojeg bi se vidjelo koje tačno komponente "Telekom" nabavlja i da li je cijena opreme realna.
"U dokumentu se vidi da se za komercijalne uslove referira u priloženom ugovoru. Ali ugovor nismo uspjeli pronaći u našoj arhivi, iako je navedeno da se on nalazi uz zahtjev", istakli su u Ministarstvu.
Pomenutog ugovora nema ni u Ministarstvu finansija RS, koje je tada vodio Milenko Vračar.
U Ministarstvu objašnjavaju da su "istekli rokovi čuvanja dokumentacione građe", ali su nam rekli da nema ni rješenja da se dokumenti uklanjaju iz arhiva.
U Sekretarijatu Vlade nam je, naime, rečeno da se svi ugovori osim finansijskih čuvaju dvije godine, a ako se poslije toga uništavaju ili odnose, mora postojati pismeno rješenje.
Finansijski ugovori se, kako su nam objasnili, čuvaju trajno, s tim da se dokumenti javnih preduzeća obično ne arhiviraju u ministarstvima. Međutim, u konkretnom slučaju je u Vladi arhivirano rješenje o odobrenju finansijskih sredstava, u kojem se navodi da je priložen i originalni ugovor koji je priložen uz njega, što znači da je on u nekom periodu bio u arhivi. Ako je ugovor uništen ili odnesen, u Vladi nisu uspjeli pronaći rješenje.
Decidan odgovor o pomenutim dokumentima nismo dobili ni u "M:telu", čiji većinski vlasnik "Telekom Srbija" nema nikakve veze sa ugovorima sa "Siemensom" jer su oni potpisivani prije privatizacije.
Istakli su da poslovna praksa ne podrazumijeva plasiranje ugovora u javnost zbog klauzule o tajnosti, te da ih tim povodom nije kontaktirao.
Nakon izvještaja međunarodnog revizora o "Telekomu" 2003. godine, koji je utvrdio niz nepravilnosti i u vezi sa pomenutim ugovorima, održana je skupštinska rasprava, a Jungić je smijenio nekoliko direktora, među kojima su i Todor Pavlović, Stevo Kovačević i Bratislav Aleksić. Oni su na pres-konferenciji, pak, tvrdili da su oni samo žrtve kako bi se prikrio kriminal u "Telekomu", te da njihovi resori nisu niti pominjani u revizorskom izvještaju.
Podsjećamo, austrijski istražioci interesuju se za poslovne aranžmane "Siemensa" i "Telekoma" zbog sumnji da su menadžeri "Siemensa" mitom od 50 miliona evra u BiH i drugim zemljama jugoistočne Evrope dolazili do poslovnih ugovora u domenu telekomunikacija.

Нема коментара:

Постави коментар