Град се налази 26 км од ауто-пута Загреб - Београд, главног путног правца који спаја западну са источном и југоисточном Европом. Козарска Дубица је административно, политичко и културно сједиште дубичке регије, у последњих неколико година прогресивно се шири на исток и југоисток стварањем подручја за индустријску зону и нова градска насеља, Петра Пеције, Мораве и Ђолови. Град Козарска Дубица се налази на надморској висини од 104 m. Општина је претежно равничарског земљишта иако има и брдовитих подручја на сјеверозападним и сјевероисточним дијеловима општине који се надовезују на планине Козару и Просару. Смјештена је у доњем току ријеке Уне и средишњем току ријеке Саве. За дубичку регију карактеристично је обиље плодног земљишта. Око 60% укупне површине дубичке регије представља обрадиво земљиште.

петак, 3. мај 2013.

TRKA OSLOBOĐENJA - KOZARSKA DUBICA 2013

Uprkos nagloj promjeni vremena, uz povremenu kišu i hladan vjetar, protekle subote u glavnoj ulici ipak je održana  tradicionalna “Trka oslobođenja - Kozarska Dubica 2013.”.
Povodom obilježavanja 27. aprila, Dana oslobođenja opštine u Drugom svjetskom ratu ova sportska manifestacija održana je po 47.put u našem gradu. Trke su organizovane  u devet kategorija, međunarodnog su karaktera jer učesnika ima iz Srbije,Mađarske i BiH-a, a od ove godine uvedeno je i takmičenje juniora, saznajemo od načelnika Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti, Pere Karana.
Najprije su se takmičili mališani Dječijeg vrtića Pčelica, najbrža je bila Tea Burazor, druga je bila Irena Trkulja, a treći Borna Čaušević. Nagrade im je uručio načelnik resornog odjeljenja, Pero Karan.
U drugoj kategoriji, među učenicima prvih razreda osnovne škole prva je bila Lara Stanić, drugi Pavle Zec , a treći Todor Milisavljević.
U trci drugih i trećih razreda, zlatna medalja u ženskoj konkurenciji pripala je Ljiljani Ćesto, dok je u muškoj konkurenciji najbolji bio Danilo Mataruga.
Kod četvrtih i petih razreda, najbrža  djevojčica  bila je Dušica Burazor, a najbrži u muškoj konkurenciji bio je Sandro Ćorić.  U petoj kategoriji trčali su šesti i sedmi razredi, a zlatne medalje osvojili su Katarina Gligić i Darko Marinković.
ulicne trke6 29 04 2013Potpredsjednik Skupštine opštine Nenad Ličanin medalje je uručio najbržim učenicima osmih i devetih razreda, a to su Dragana Kremenović  i Miloš Aničić.U kategoriji juniora, prvo mjesto zauzeo je Nenad Ketanović iz Srbije,  prvoplasiranima u ovog grupi nagrade je uručio predsjednik Skupštine opštine Nebojša Milovčević.
Prva među seniorkama bila je atletičarka Sonja Stolić iz Zrenjanina, druga je  bila Biljana Cvijanović iz Doboja, a treća Vladana Gavranović iz Banja Luke. Kod seniora, prvo mjesto pripalo je Mađaru Benu Barnabasu, drugo mjesto osvojio je Goran Stojiljković iz Niša, a treći je bio Velimir Bojović iz Atletskog kluba Leposavić. Prvoplasiranim seniorima nagrade je uručio načelnik opštine Mile Zlojutro.
Posljednji su trčali srednjoškolci. U ženskoj konkurenciji najbolja je bila Verjana Kordić, a u muškoj Goran Bognar. Nagrade im je uručio zamjenik načelnika opštine Ljubomir Marjanović.
Nagrade u kategoriji seniora za prvoplasirane  iznosle su 500, 300 i 200 maraka,  u kategoriji juniora bile su simolične 30, 20 i 10 maraka, a za ostale prvoplasirane učesnike obezbjeđeni su pehari,medalje i diplome.
Za zabavni dio programa bio je zadužen  lokalni bend srednjoškolaca «Napad kotrljanjem». I ove godine tradicionalnu Trku oslobođenja pratio je veliki broj Dubičana.